4

KOÇKAYA Holding’in kurucusu merhum Temel Kaya’nın hayatını anlatan “Sessiz Devin Kalesi” adlı kitap okuyucuyla buluştu.

KOÇKAYA Holding’in kurucusu merhum Temel Kaya’nın hayatını anlatan “Sessiz Devin Kalesi” adlı kitap okuyucuyla buluştu.
Gümüşhane’nin Kale köyünde tarımla uğraşan bir ailenin çocuğuyken hayallerinin peşinden koşan ve kurduğu Kale markasını dünya çapında şöhrete ulaştıran Temel Kaya’nın hayatı, gazeteci Bünyamin Aygün tarafından kaleme alındı. Doğan Kitap tarafından yayınlanan eserde, 1999 yılında hayatını kaybeden Temel Kaya’nın başarılı yaşamı, hedeflerine ulaşmak isteyenlere yol gösterecek bir kılavuz niteliğinde anlatılıyor. Kitabın yazar gelirinin ise eğitim kurumlarına bağışlanacağı açıklandı.

KİTABIN TANITIMI YAPILDI
“Sessiz Devin Kalesi” kitabının tanıtımı, dün akşam Maslak’taki Koçkaya As Plaza’da yapıldı. Tanıtıma kitabın yazarı Bünyamin Aygün’ün yanı sıra Eski Bakan Oltan Sungurlu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yağmur Şatana, Hürriyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Yeşilçam’ın unutulmaz sinema oyuncusu Göksel Arsoy, Koçkaya Holding’in kurucusu merhum Temel Kaya’nın ailesi ve dostları katıldı.

“BÖYLESİNE DEĞERLİ BİR KİŞİNİN YAŞAMI TÜRKİYE’Yİ İLERİYE GÖTÜRMEK İSTEYENLERE IŞIK TUTACAK”

Kitabın yazarı gazeteci Bünyamin Aygün, Temel Kaya’nın yaşamının Türkiye’yi ileriye götürmek isteyenlere ışık tutacağını belirterek, şunları söyledi:

“Temel Kaya, iyiliği ilke edinmiş, kendini dürüstlüğe adamış bir hayırsever, muhteşem bir baba, vefakâr bir eş, gönlü zengin bir dost. Onun saymakla bitiremeyeceğimiz birçok sıfatının olduğunu söyleyebilirim. Hayatını kaleme alma yönünde yaptığımız çalışmanın başında bir dahi ile karşı karşıya olacağımızı bilmiyordum. Gazetecilik birikimime güvenerek üç ayda bitiririz, diye planladığımız çalışma 4 yılımızı aldı. Hayattayken kendisini tanıma şerefine erişememiş olsam da, bu kitabı yazarken onun 66 yıllık

yaşamına misafir oldum. Günlüklerine, notlarına, fotoğraflarına, ona dair her şeyle temas ettik. Onu daha iyi tanımak ve anlamak için yeri geldi doğup büyüdüğü topraklara gittik. Gezdiği sokaklarda gezdik, onun soluduğu havayı soluduk. Ailesi, yeğenleri, dostları ve meslektaşlarıyla görüştük. Çocukluğunda sık sık kaçarak sığındığı, hayaller kurduğu kaleyi görme fırsatına eriştik. Son günlerini geçirdiği, çok sevdiği Kınalıada’daki evini de ziyaret ettik. Amacımız gerçek bir Temel Kaya portresi çıkarmaktı. Bir yapbozun parçalarını birleştirir gibi yaşamını birleştirdik. Böylesine değerli bir kişinin yaşamı, Türkiye’yi ileriye götürmek isteyen girişimci, yenilikçi ve yola yeni çıkan sanayicilerimize ışık tutmuş olacak.”

Temel Kaya’nın oğullarından Koçkaya Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Kaya da, “Temel Bey bu yazılı eseri göremedi ama çok eminim ki, şu an bizi ulvi mekânından hissediyordur” diyerek, kitap için emeği geçenlere teşekkür etti.1 2 3 4